×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۷  
false
true
کسب‌وکارهای فناوری در خطر تعطیلی


فناوری نیز مانند دیگر حوزه‌ها در کشور چالش‌های بسیاری را در اثر نوسانات ارزی تجربه می‌کند اما این حوزه چنان زیر سایه شفاف‌سازی‌ها قرار گرفته که بسیاری متوجه نیستند بسیاری از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای فناوری که نیاز به واردات نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز خود از دیگر کشورها دارند در خطر نابودی قرار گرفته‌اند‌.

به نقل از صدانیوز،نوسانات ارزی این روزها مشکلات بسیاری را برای حوزه‌های مختلف فناوری به همراه داشته است، از واردات جنجالی موبایل و لپ‌تاپ گرفته که عده‌ای با سودجویی از شرایط ارزی، ارز دولتی را گرفته و محصولات خود را به قیمت ارز آزاد عرضه کردند تا چالش‌های خریداری نرم‌افزارها و افزایش نجومی قیمت زیرساخت‌ها برای شرکت‌هایی که زیرساخت‌های خود را از کشورهای خارجی خریداری می‌کنند‌.

این روزها کمبود محصول در بازار‌های موبایل و کامپیوتر نیز موجب شده قیمت‌ها روند صعودی خود را حفظ کنند و به نظر می‌رسد قرار نیست این روند متوقف شده یا سیر نزولی به خود بگیرد‌.
با این همه آن روی سکه بیانگر این حقیقت تلخ است که نوسانات ارزی موجب شده بازار فناوری از حالت عادی خارج شده و مشکلات بسیاری را تجربه کند‌. در واقع حقیقت تلخ آن است که بسیاری از فعالان فناوری که دارای استارت‌آپ، فروشگاه‌های آنلاین و یا فعال در زمینه گرافیک و حتی تبلیغات آنلاین هستند ‌باید نرم‌افزارهای خود را از دیگر کشورها خریداری کنند و این نوسانات ارزی که همواره منجر به افزایش قیمت ارز و کم‌ارزش‌‌تر شدن پول ملی کشور می‌شود هزینه‌ها را برای فعالان آی‌تی به شدت افزایش داده و چند برابر کرده است‌. در این میان کم نیستند متخصصان و کارشناسانی که در سال‌جاری بار سفر بسته و از کشور آبا و اجدادی خود کوچ کرده‌اند‌. در واقع نوسانات ارزی به همراه دیگر مشکلات آنها را از آینده شغلی خود ناامید کرد‌. شاید مسوولان متوجه نیستند که مهاجرت متخصصان ایرانی تا چه حد به ضرر ایران و اقتصاد کشور بوده و ناامید شدن جوانان کشور از آینده خود در ایران چه معنای تلخی دارد‌.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، با این شرایط نوسانات ارزی، حوزه فناوری نه تنها کارآفرینی نخواهد داشت بلکه بسیاری از کسب‌وکارها در این حوزه تعطیل خواهند شد‌.
فرامرز رستگار، دبیر سندیکای صنعت مخابرات کشور در نشست خبری بررسی راهکارهای کاهش آثار نوسان ارز بر کسب‌وکارهای ICTکه دوشنبه در الکامپ برگزار شد با بیان اینکه آثار زیان‌بار نرخ ارز بر کسی پوشیده نیست، گفت: در سال‌های گذشته هم شاهد افزایش نرخ ارز بودیم اما اکنون در یک دوره کوتاه‌تر، شدیدتر از همیشه این افزایش روی داده است‌.
وی افزود: پیشتر ارز با نرخ بالا در دسترس بود اما اکنون نه نرخ مشخصی دارد و نه زمان تامین آن معلوم است‌. از سوی دیگر ما برای تولید نیاز به مواد اولیه گوناگون الکترونیکی و مکانیکی داریم که اینها در اولویت‌های مختلف ارزی قرار دارند‌.
رستگار با بیان اینکه در چنین شرایطی پیمانکاران نمی‌توانند به تعهدات‌شان در مناقصات و قراردادها عمل کنند، گفت: در نتیجه کارفرمایان نیز به دلیل دریافت نکردن موارد مورد نیاز خود متضرر می‌شوند‌. به همین دلیل از همه اعضای سندیکا خواسته‌ایم تا اطلاع ثانوی در هیچ مناقصه بزرگی شرکت نکنند‌. حتی از شرکت مخابرات ایران به عنوان کارفرمای عمده خواسته‌ایم مناقصات خود را فعلا برگزار نکند‌.
رستگار به اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز پیشنهاد کرد از اعضایشان بخواهند از حضور در مناقصات بزرگ خودداری کنند‌. وی گفت: این کار به معنی اعتصاب نیست، بلکه در شرایط فعلی هم پیمانکار و هم کارفرما بازنده خواهند بود‌.
مشکلات نوسانات ارزی از ابتدای سال آغاز شده و حوزه فناوری روزهای سختی را در سال‌جاری تجربه کرده است‌. سال گذشته هیچ یک از فعالان فناوری پیش‌بینی نمی‌کردند در سال‌جاری با چنین مشکلاتی مواجه باشند‌.
حمید توسلی، فعال حوزه سخت‌افزار نیز با اشاره به مشکلاتی که نوسانات ارزی برای واردات محصولات تکنولوژیک گفت: مشکلات ما نه از مردادماه که از ابتدای سال آغاز شده و با نوعی خودتحریمی و عدم سیاستگذاری درست مواجهیم‌.
وی افزود: ابتدا اعلام کردند تنها یک نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار وجود دارد و هرکس هرقدر بخواهد این ارز را برای واردات در اختیار دارد‌ اما در عمل پروسه واردات آن‌قدر سخت شده که در مرحله ثبت سفارش به جای یک ماه، پنج ماه معطل می‌شویم‌.
توسلی با بیان اینکه به دهه ۶۰ و عصر امضاهای طلایی برگشته‌ایم، گفت: درباره بدهی‌های ارزی هیچ اقدامی صورت نگرفته است و صدها شرکت در حوزه سخت‌افزار با مشکلات جدی روبه‌رو هستند‌.
برخی از مدیران نوید می‌دهند که طی مذاکرات انجام شده با بانک مرکزی راهکارهای مناسبی در آینده پیدا خواهند شد‌.
سیامک غنیمی‌فرد، عضو هیات‌مدیره سازمان نصر تهران درباره نوسانات ارزی گفت: از اواخر سال گذشته کالا را با ارز ۶۵۰۰ تومانی وارد کردیم‌. سپس اعلام شد که می‌توان با ارز دولتی کالا را وارد کرد‌. سپس کالاهای ما در اولویت دوم قرار گرفت و باز هم ارز گران‌تر شد‌. این درحالی است که دلار در بازار ثانویه قیمتی بیش از ۹۰۰۰ تومان دارد و این موضوع قیمت‌گذاری را بسیار دشوار کرده است‌.
وی افزود: این یک قانون اقتصادی است که وقتی یک کالا با چند قیمت تامین می‌شود، در نهایت آن کالا به بالاترین قیمت فروخته خواهد شد‌.
غنیمی‌فرد با بیان اینکه قیمت تمام‌شده کار افزایش یافته و دیگر مبالغ فعلی قراردادها پاسخگوی هزینه‌ها نیست، گفت: برای تعدیل نرخ ارز در قراردادها اقداماتی از سوی سازمان نظام صنفی در تعامل با بانک مرکزی صورت گرفته که امیدواریم به نتیجه برسد‌.
راهکارها موقتی هستند
برخی از مسوولان نیز بر این باور هستند که راهکارهای ارائه شده تاکنون موقتی بوده و چاره درد نیستند‌. بنابراین باز هم این پرسش باقی می‌ماند که چه باید کرد‌.
به گفته امیر ناظمی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات نه تنها شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات که شرکت‌های استارت‌آپی نیز به زودی و به دلیل مسایل ارزی با مشکلات جدی روبه‌رو می‌شوند‌.
وی افزود: ۴۰ درصد هزینه‌های زیرساخت استارت‌آپ‌ها، از خارج کشور تامین می‌شود‌. همچنین بخشی از سرویس‌های تحلیلی و تبلیغاتی مورد استفاده خارجی هستند و در نتیجه هزینه استارت‌آپ‌ها به شدت بالا می‌رود‌. بخشی از استارت‌آپ‌ها نیز خدمات خارجی می‌دهند‌. برای مثال استارت‌آپ‌های حوزه گردشگری با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد‌.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفت: در دنیایی زندگی می‌کنیم که کالاها روز به روز پیچیده‌تر شده و هیچ کشوری نیست که بتواند کالایی را مستقل از دیگران تولید کند و در نتیجه در تولید داخل هم دچار مشکلات جدی خواهیم بود‌. مطمئن باشید برای حل مشکلات هر روز می‌جنگیم ولی راه‌حل‌های ارائه شده موقتی هستند‌.
سخن آخر
فناوری نیز مانند دیگر حوزه‌ها در کشور چالش‌های بسیاری را در اثر نوسانات ارزی تجربه می‌کند اما این حوزه چنان زیر سایه شفاف‌سازی‌ها قرار گرفته که بسیاری متوجه نیستند بسیاری از استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای فناوری که نیاز به واردات نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز خود از دیگر کشورها دارند در خطر نابودی قرار گرفته‌اند‌. بنابراین این وعده دولت تدبیر و امید نیز نه تنها محقق نمی‌شود بلکه به‌طور کامل برعکس آن رخ می‌دهد و فناوری به جای کارآفرینی تعطیلی کسب‌وکارها را شاهد خواهد بود‌.

منبع خبر : روزنامه صنعت
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true