×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۷  
false
true
مصاحبه با مداح جوان کربلایی سعید صادقی/آسیب شناسی هیئات و مداحی های امروزی

محمد مهدی مرادی|دبیر فرهنگی مذهبی صدانیوز:
با فرارسیدن ایام ماه محرم و اقامه عزای سید و سالار شهیدان به این فکر افتادیم با تعدادی از مرثیه سرایان اهل بیت علیه السلام علی الخصوص جوانان این عرصه و کمتر شناخته شده ها در فصل ماه عاشقی به گفتگو و صحبت های صمیمانه بپردازیم.اولین مصاحبه ی ماه عاشقی با جناب آقای سعید صادقی صورت گرفت و ایشان به سوالاتی پاسخ دادند که شاید تا کنون چنین گفتگویی صورت نگرفته باشد.

با فرارسیدن ایام ماه محرم و اقامه عزای سید و سالار شهیدان به این فکر افتادیم با تعدادی از مرثیه سرایان اهل بیت علیه السلام علی الخصوص جوانان این عرصه و کمتر شناخته شده ها در فصل ماه عاشقی به گفتگو و صحبت های صمیمانه بپردازیم.اولین مصاحبه ی ماه عاشقی با جناب آقای سعید صادقی صورت گرفت و ایشان به سوالاتی پاسخ دادند که شاید تا کنون چنین گفتگویی صورت نگرفته باشد.

ایشان متولد سال ۱۳۶۹ میباشند و ساکن محله ی خراسان تهران هستند.

شغلتان چیست؟

کارمند وزارت جهاد کشاورزی

میزان تحصیلاتتان؟

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآنی

چند سال است در عرصه ی مداحی و نوحه سرایی حضور فعال دارید؟

تقریبا از هفت سالگی مداحی میکردم

نام هیئتتان و محل بر گزاری اش چیست و کجاست؟

هیئت محفل زینبیون هستیم و منطقه ی میدان شهدا اطراف خیابان ایران برگزار میشود

جناب صادقی اساتید مداحی شما چه کسانی بودند و آیا اصلا پای مکتب استادی نشسته اید؟

بله خب به هر حال مداحی هم برای خودش اصولی دارد و من هم اولین استادم عموی خودم حاج علیرضا صادقی بودند که از روضه خوان ها و شعرای خوب اهل بیت هستند.و پای مکتب حاج مهدی سماواتی بزرگ شدیم و بعد از ایشون چندین سال پای منبر حاج آقا منصور ارضی بودم و حدود هشت سالی میشه که پای مکتب و منبر حاج حسین سازور هستم و فیض میبرم.

خب آقای صادقی قصد دریم تو این قسمت از مصاحبه وارد سوالاتی بشیم که ترتیب خاصی نداره و میخواهییم با این نحو سوالاتمون شروع کنیم!!

از  نحوه ی برگزاری جلسات مذهبی که در حال حاضر برقرار میباشند و نوع خواندن مادحین گرامی دیگر راضی هستین ، نظرتون بفرمایید؟

کدام مادحین؟

خب ببینید الان اکثریت مداحان به سمت و سویی رفته اند که بیشتر سبک شور را میخوانند و به این سبک روی آورده اند و به اصطلاح سبک های جوان پسند میخوانند.

باز اینجا سوال میشود که چجور شوری؟

اجازه بدید با کلمات عامیانه تری صحبت کنیم.این که به اصطلاح شلاقی و یا اگزوزی . اینجور ما شنیده ایم.

خب سبک هایی که الان خوانده میشود شاید بعضا سبک هایی خوب باشد ولی در اجرا خراب میشود دلیلش هم  به خاطر نوع خواندن ها و به قول خودشان اگزوزی خواندن است.

یعنی شما میگویید کارهای زیبایی است ولی نحوه ی خواندن و اجرا بد است!

در کل بخواهم عرض کنم همین که مجلس اهل بیت است خودش جای شکر دارد ولیکن از یک سری اصول ما را دور میکند در واقع در این نوع خواندن جوانان چیزی عایده شان نمیشود و بهره ی معرفتی نمیبرند.

چرا سبک های سنتی در هیئات مذهبی حذف شده است(مثل نوحه ، واحد زمینه)؟

دلیلش همان سبک های بی محتوایی است که فقط بر مبنای ملودی گفته شده یعنی روی شعر کار نشد.یعنی شاعر و کسانی که سبک تهیه میکنند نشسته اند فکر کنند آیا این شعری که من میگویم در شان اهل بیت است یا خیر؟ چه چیزی میخواهد القا کند؟ سبک های سنتی درون مایه ی معرفتی و محتوای ارزشی داشت. و ملودیشان هم حزناک و سوزناک بود.متاسفانه معدود هیئاتی هستند که داخلش نوحه خوانده میشود و اگر هم خوانده شود نوحه های قدیمی و ارزشی نیست و به قولی امروزی است.

شما خودتان از این سبک های سنتی استفاده میکنید؟

بله به شدت استفاده میکنم چون پای مکتب کسانی بوده ام که خودشان سنتی خوان بوده اند.الحمدلله حاج حسین سازور هم همچنان پایبند به این سبک ها هستند.

آیا مادحین میتوانند این نوع سیک خواندن ها را که مورد تایید خیلی ها هم نیست تغییر دهند؟

قطعا میشود ولی به شرطی که دست به دست هم بدهند و سبک های سنتی  را در مراسمشان اجرا کنند مطمئنا جوانان هم انس میگیرند و حمایت میکنند.

آیا مادحین در تغییر دادن ضائقه ی مردم موثر بوده اند؟

صد در صد

خب حالا از بحث سبک و شعر و ملودی ها خارج بشیم . آیا مداح ها میتوانند هیئت ها را متحد کنند؟ شنیده ها حاکی از این است که هیئات مثل قدیم با هم اتحاد ندارند و همدیگر را حمایت نمیکنند مثلا حضور میانداران و مداحان در هیئت هایی غیر از هیئت خودشان  جهت حمایت و پشتیبانی  دیگر هیئت ها!!

اول مستلزم این است که مداحان با همدیگر متحد بشوند. متاسفانه معدود مداحانی هستند که مشکل نداشته باشند و این هم به خاطر حسادت ،طرز تفکر و  یا مسائل دیگر میتواند باشد.ما مجلس میگیریم برای اهل بیت که دلشان را شاد کنیم ولی بد تر دلشان را خون میکنیم. به قول حاج حسین یکتا قدیم دعوای هیئت ها بر سر آن بود که امام زمان وارد کدام مجلس میشوند ولی الان اوضاع خیلی فرق کرده و دعوای هیئت ها شده سر مسائل پیش پا افتاده و چشم روی هم چشمی ها مثل شام و سیستم صوت و دکور و امثالهم.کسی که امام حسین برایش مهم باشد دنبال شام و این جور چیز ها در هیئت نیست.

یعنی با این تفاسیر از آرمان های اساسی مکتب حسینی دور شده ایم؟

بله متاسفانه دور شده ایم.

جناب صادقی در زمینه ی مقتل چه کتاب هایی را مطالعه کردید؟

چند تا اسم ببرم؟

شما مختارید. هر چند تا که دوست دارید.

لهوف ، مقتل شوشتری ، در کربلا چه گذشت شیخ عباس قمی ، معالی السبطین ملا مههدی مازندرانی ، مهیج الاحزان آقای حائری.

فک کنم کافی باشه.عمین که شما توانسته اید این کتب را به صورت کامل مطالعه بفرمایید جای تقدیر و تحسین دارد.

مشکلات عدیده ی هیئات را در چه میبینید؟

اصلی ترین مشکل این است که اینقدر  که برای رضای خودشان و بزرگ کردن خودشان کار میکنند رضای حضرت زهرا سلام الله علیها به عنوان صاحب اصلی مجلس و هیئت را در نظر نمیگیرند.اگر کار برای حضرت زهرا سلام الله علیها باشد مشکلات مالی و… هم شیرین است و حل میشود.اگر همه چیز طبق روال عادی پیش میرفت باید شک کنیم که یک جای کار ما مشکل دارد.

یعنی مشکل هیئت ها را چشم رو هم چشمی میدانید؟

احسنت ، دقیقا همین است. طرف دوست دارد مشهور شود و به اصطلاح گنده بشود به هر قیمتی.حاج حسین سازور میگفتند تو بساط امام حسین هرچی خاک باشی ، ارزشت بیشتر میشود.چرا؟چون اگر بخواهی از خاک بالاتر بروی سنگ میشوی و برت میدارن و نعوذبالله میزننت به سر امام حسین . وقتی هم که سنگ بشوی خصلت سنگ را خواه نا خواه پیدا میکنی.هر چه داده اند به کسانی داده اند که در این دم و دستگاه خاکی بوده اند.

آقا سعید اولویت شما در هیئت تقویت سیستم صوت وخرید آن هستش یا پذیرایی از میمانان و مستمعین؟

ببینید سیستم صوت یکی از ملزومات جدا نشدنی جلسه است و همین طور پذیرایی هم از مسائل مهم است.نمیشود گفت کدام یک مهم تر است. شما اگر سیستم صوت را نداشته باشید نمیتوانید جلسه را برگزار کنید ما هم مثل یکسری از هیئات نیستیم که بخواهیم هر  شش ماه یکدفعه تغییر سیستم دهیم و باتوجه به این که بانی پول این ملزومات را داده این امر ولخرجی و اسراف محسوب میشود و پذیرایی هم در حد عرف صورت میگیرد.اولویت رضای زهرای مرضیه است .متاسفانه در یکسری از هیئات خرج هایی میشود که واقعا اسراف است. به طور مثال طرف کلی پول میدهد برای خرید یک بیرق . به خدا قسم که امام حسین هم راضی نیست.یک  پرچم ساده بزن و ما بقی پولش را کمک به دیگر هیئات که نیاز دارد کن تا مراسمات امام خسین در همه جا به بهترین شکل بر قرار باشه.البته این هم بگم که دکور پشت مداح و در کل دکور و تزئینات هیئت زینت جلسه است اما میشه با هزینه ی کم هم کار زیبا انجام داد.

اهل سیاست هستید؟

بودم .

در مجموعه یا حزب خاصی فعالیت داشتید؟

تا سال ۹۶ بودم و دیگر نیستم.از سال ۸۴ که سن رای دادن چهارده سالگی بود بنده وارد گروه های سیاسی شدم و در حال حاضر هیچ فعالیتی ندارم.

نظرتون در مورد کمرنگ شدن قرآن در هیئت ها و افراد هیئتی چیست؟

خود قرآن میفرماید که قرآن مهجور است.نگاه نکنید که در مکه و مدینه قرآن توسط اهل سنت و وهابیت قرائت میشود، آنجا هم قرآن مهجور است.متاسفانه عامل به قرآن نداریم.اولین شرط عمل به قرآن هم قرائت قرآن است که متاسفانه بچه هیئتی ها در این امر تنبلی میکنند.خیلی بد است نوکر از اربابش تبعیت نکند.امام حسین خودشان شب عاشورا قرآن خواندن و مناجات کردند.ما چکار میکنیم؟؟؟؟؟؟چقدر زیباست بعد از ده شب عزاداری برای سید الشهدا در شام غریبان به نیابت از امام زمان ده صفحه قرآن بخوانیم و هدیه کنیم به امام حسین.ما مبلّغ شیعه هستیم.شما به عنوان مداح اگر روزی دشمن اهل بیت جلویت را بگیرد و بگوید دو خط قرآن بخوان آیا میتوانی آبروی شیعه را حفظ کنی؟؟دلیل این وضعیت هم همین است که فقط به شور پرداختیم و از شعور غافل شدیم و تغییر چندانی بعد از هیئت در بچه هیئتی ها نمیبینیم. وقتی هیئت باعث ارتقاء شعور و فهم نشود چه فایده ای دارد؟؟شور و شعور باید در کنار هم باشد.

آقای صادقی اگر هیئتی شما را دعوت کند انتظار صله یا به اصطلاح پاکت دارید؟

من نه، البته این را بگویم کسی که روضه میخواند کم زحمت نکشیده است. دِعبِل وقتی برای امام رضا علیه السلام روضه میخواند امام میفرمودند هرکس هر چیزی دارد به عنوان صله بدهد.یکسری از هیئت داران اینقدر کم معرفتی کرده اند نسبت به مداحان که مادحین را مجبور به دریافت و تعیین صله کردند. طرف وقت گذاشته و زحمت کشیده ده شب رفته جایی که دعوتش کرده اند آخرش هیچ چیزی به عنوان صله ندادند.اگر چایی ریز اشتباه کند ، خب دیگر اتفاقی است که افتاده ولی اگر مداح اشتباه کند حال جلسه تا آخر خراب میشود و به قول معروف جلسه سرد میشود.در کل به نظر من تعیین کردن صله کار زیبایی نیست و یک جوری انگار روضه فروشی حساب میشود.من میگذارم اجرم را امام حسین نعیین کند

حالا اگر هیئتی رفتین و به شما صله ندادن و مجدد ازتون دعوت کردن آیا باز هم در آجا حضور پیدا میکنید؟

یک موقع به طرف صله نمیدهند ولی آن چنان حرمت مداح را نگه میدارند که آن مداح به سر و اشتیاق به آن جلسه میرود ولی یه عده هستن که فکر میکنند که وظیفه روضه خوان و مداح است که به جلسه شان برود و روضه بخواند در صورتی که اصلا اینچنین نیست.

مخارج هیئت خود را از کجا تعیین میکنید ؟

بانیان خیری هستند که از طرف دوستان و خانواده ها معرفی میشوند و همیشه لطفشان شامل هیئات مذهبی بوده هست(الحمدلله).

یعنی تا بحال از هیچ ارگان یا سازمانی بودجه دریافت نکرده اید؟

خدا را شکر خیر

آقا سعید تا بحال خانه ی مداحان رفته اید و اصلا پیگیری کرده اید در آنجا چه میگذرد؟

نخیر تا حالا نرفته ام و علاقه ای هم ندارم.

چرا؟

متاسفانه چیز های جالبی درباره ی خانه ی مداحان نشنیده ام.

امکانش هست توضیح بیشتری بفرمایید؟

کسی به خانه ی مداحان میرود که یا دنبال کارت مداحی است و یا بیمه شدن و یا میخواهد با کاروان برود این ور و آن ور و پول بگیرد.اگر فعالیت خانه ی مداحان درست و اصولی بود وضعیت مداحی کشور این چنین نبود و روی جوانانمان کار میکردند. وقتی بازخوری ندارد چه میشود گفت؟

اساتید خود شما در خانه ی مداحان فعالیت دارند؟

بعید میدانم

یکی از خصلت های حسینی که دوست دارید در خودتان پرورش بدهید چیست؟

یک بزرگی به من گفت میدونی مداح به کی میگویند؟گفتم به کسی که مدح بخواند.گفت نه! مداح کسی است که وقتی دیدیش یاد امام حسین بی افتی. شما نگاه کنید حاج مهدی سماواتی را وقتی نگاه میکنید یاد سید الشهدا می افتید.من حدود یک سال از نزدیک با حاج حسین سازور بودم و دیدم چجور مراقباتی داشتند.

آقا سعید مرجع تقلیدتان کیست؟

آقای وحید خراسانی

اولین جایی که مداحی کردید کجا بود؟

هیئت عمویم که عکسش هم موجود است.(آقای صادقی لبخند میززنند)

خب!!چند تا اسم میاوریم محبت کنید نظرتان را در موردشان بفرمایید

آقای حسن روحانی :نظری ندارم، سعی میکنم در مورد آدم های مهم صحبت کنمآقای رئیسی : خدا حفظشان کند.

حاج سعید حدادیان: مجدد نظری ندارم، خدا خیرشان بدهد.

حاج محمود کریمی:اسطوره ، امپراطور خلاقیت،مداحی که هر سال چند سبک مانگار ازشون باقی میماند.

حاج رضا هلالی:خیلی دوستشان دارم،انسان با اخلاصی هستند.

کلام آخر: ان شا الله که اول و آخر تمام کارهایمان رضایت حضرت زهرا سلام الله علیها باشد.

 

true
true
true
true
  1. محمد رضا

    دوست عزیز ای کاش آدمی که دیپلم هم بزور گرفته ازش که میپرسن مدرکتچیه دروغ نگه و بگه دیپلم
    اگه نوکر اهل بیت هستی دروغ نگو

  2. هاتف

    خدا خیرشون بده
    هر کس تو هر لباس و منصبی که هست و داره به مجالس و محافل امام حسین خدمت میکنه خدا خیرش بده

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true