جوادی آملی
جوادی آملی

به نقل ازصدانیوز، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در اولین جلسه درس تفسیر سال تحصیلی جدید (۹۸-۹۹) که به تفسیر آیات سوره انسان اختصاص داشت، بیان داشتند: اینهایی که می‎گویند انسان با میمون هشتاد درصد مشترکات دارد، این برای تنِ انسان است. اما این ﴿وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی﴾، [این انسان] کلّی را درک می‎کند، یک حیوان در شرق و غرب عالم پیدا نمی‎شود که کلّی درک بکند. کجا انسان می‎تواند نسل قبلی او میمون یا امثال میمون باشد؟!

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در اولین جلسه درس تفسیر سال تحصیلی جدید (۹۸-۹۹) که به تفسیر آیات سوره انسان اختصاص داشت، بیان داشتند:
اینهایی که می‎گویند انسان با میمون هشتاد درصد مشترکات دارد، این برای تنِ انسان است. اما این ﴿وَ یَسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی﴾، [این انسان] کلّی را درک می‎کند، یک حیوان در شرق و غرب عالم پیدا نمی‎شود که کلّی درک بکند. کجا انسان می‎تواند نسل قبلی او میمون یا امثال میمون باشد؟!

ایشان ادامه دادند: اگر کسی دائماً در حریم آزمایشگاه موش بگردد، بله، رهآوردش همین است. فتوای درمان و بیماری را از آزمایشگاه موش بخواهد این ﴿فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ﴾ را درک نمی‎کند و اگر در حریم مشترکات بین انسان و حیوان، انسان و دام و مانند آن جستجو کند، این انسان را نمی‎شناسد و هرگز انسان‎شناس نخواهد بود. اما اگر به امتداد رشد انسان از بخش جماد و نبات و حیوان بگذرد به بخش ملکوتی‎اش برسد یک ذرّه بین انسان و غیر انسان مشترک پیدا نمی‎کند. آن مرز مشترکات انسان و ملائکه است که اگر این باشد «لَصَافَحَتْهُمُ الْمَلَائِکَه».

آآیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشتند: بیشتر قرآن دارد معنویت را می‎گوید، اخلاق را می‎گوید، وحی را می‎گوید، ادب را می‎گوید. شکم و اینها را که نمی‎گوید. آنجا که سخن از عدل است سخن از بیشتر نیست. آنجا که شکم است بله، بیشتر است؛ یعنی بخش مشترکات است. وقتی هر آیه را باز می‎کنید وحدانیت خدای سبحان است، هر آیه را باز می‎کنید عالم هدفی دارد، هر آیه را باز می‎کنید وحی و نبوت است؛ اینها ذره‎ای مشترک بین انسان و حیوان نیست.

معظم له بیان داشتند: اگر شما بخواهید یک دکتر را با همتایانشان بسنجید باید دکتر را با دکترها بسنجید، نه دکتر را با دبستانی و دبیرستانی و دانشگاهی و فوق لیسانسی. انسان را خواستید بشناسید با فرشته‎ها باید بسنجید. آن بخش بدنی و مادی انسان است. این بیان نورانی امام سجاد است که وجود مبارک حضرتش فرمود در فخر انسان دانشمند همین بس که ذات اقدس الهی وقتی نام علما را می‎برد با ملائکه یکجا ذکر می‎کند. فرمود: ﴿شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ وَ الْمَلائِکَهُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ﴾

ایشان اظهار داشتند: اگر کسی خواست انسان را بسنجد که بدنش را نمی‎سنجد تا بگوییم هشتاد درصد با بوزینه شریک است. آن جا که وحی، برهان، سجده، شکر، توحید و براهین الهی را اقامه می‎کند آنجا را باید سنجید. یک مشترک بین انسان و دام نیست.


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید