بالغ بر ۲۵,۵ درصد آب شهری در ایران هدر می رود – صدانیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۴ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
بالغ بر ۲۵,۵ درصد آب شهری در ایران هدر می رود


سرانه مصرف آب در شهرهاي ايران هم اکنون 220 ليتر در شبانه روز به ازاي هر نفر است که اين رقم در برخي از مناطق کلان شهرهاي کشور مانند تهران به بيش از 300 ليتر در شبانه روز مي رسد.

به نقل ازصدانیوز ، معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: هم اکنون نرخ هدر رفت آب در شبکه های توزیع آب شهری کشور ۲۵,۵ درصد است.  کاهش نرخ هدر رفت آب در شبکه های توزیع آب شهری از جمله وظایف دولت و مدیریت آب کشور است.
هدایت فهمی افزود: عمری از شبکه های آبرسانی کشور گذشته و بسیاری از این شبکه ها فرسوده و دچار نشتی هستند.
معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: مسئله نشت یابی و اصلاح سیستم های توزیع آب شهری هم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و هم از نظر تاثیرات زیست محیطی بسیار مهم است.
وی افزود: طی سال های اخیر کاهش تلفات آب به عنوان یکی از راهبردی ترین و اقتصادی ترین راه های مقابله با کم آبی در کشور مطرح شده است.
فهمی بیان داشت: هزینه های سنگین ساخت و نگهداری سازه های کنترل و نگهداری آب های سطحی مانند سدها، تاسیسات لازم برای استحصال آب از منابع زیر زمینی مثل پمپ ها و خطوط انتقال آب، هزینه های تصفیه و سالم سازی آب و غیره از دلائل بسیار مهم این راهبرد است.
وی گفت: استفاده بهینه و کامل از منابع موجود با توجه به افزایش رو به رشد جمعیت، کاهش نسبی مقدار نزولات جوی و از همه مهمتر کمبود منابع آبی قابل استحصال موجود در مملکت یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.
معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: جلوگیری از تلفات آب خود می تواند یک راهکار مناسب برای نگهداشت آب در کشور باشد.
وی ادامه داد: سرانه مصرف آب در شهرهای ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از مناطق کلان شهرهای کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد.
فهمی یادآورشد: مصرف بهینه و معقول از آب شهری مستلزم فرهنگ سازی، بکارگیری از تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است.

منبع خبر : خبر گزاری آریا
true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true