واکنش بازار سهام ایران و بورس به بازگشت تحریم‌ ها – صدانیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۴ آبان - ۱۳۹۷  
false
true
واکنش بازار سهام ایران و بورس به بازگشت تحریم‌ ها


ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 794 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و 357 میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 132 هزار و 712 نوبت داد و ستد بود.

به نقل ازصدانیوز ،معامله‌ گران بورس تهران امروز در حالی شاهد سبزپوش شدن نماگرها بودند که اقبال برای جمع‌آوری سهام بانک‌ ها و گروه‌ های شاخص‌ ساز باعث شد تا در نخستین روز از اجرای تحریم‌های آمریکا، بازار سهام ایران واکنش بی تفاوتی را از خود نشان دهد.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۴ آبانماه ۹۷ با افزایش ۱۲۴۱ واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۱۵۹ واحد رسید.
شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۴۹ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۲۵۰ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۵۵۴ واحدی به رقم  ۱۹۳ هزار و ۹۰۴ واحد دست یافت.
شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۷۲  واحدی به رقم ۱۳۶ هزار و ۶۷۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۷۴ واحدی عدد ۳۶۱  هزار و ۹۸۶ واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۶ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۱ واحد متوقف شد.
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک ملت با ۱۱۰ واحد ،معدنی و صنعتی گل گهر با ۷۱ واحد و بانک صادرات با ۶۳ واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های نفت بهران با ۳۴ واحد،صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۱واحد و پالایش نفت تبریز با ۲۰ واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۹۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۳۵۷ میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۲ هزار و ۷۱۲ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملات شرکت‌های قند نقش جهان، بازرگانی صنعتی آینده‌سازان بهشت پارس، آ س ‌پ، صنعتی معدنی کیمیا زنجان گستران، صنایع تولیدی اشتاد ایران،‌ اقتصادی و خودکفایی آزادگان، صنایع شیمیایی سینا، زرین معدن آسیا، اقتصادی و خودکفایی آزادگان، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس، صنعتی مینو، فرآورده غذایی و قند تربت جام، پشم‌بافی توس، نوسازی ساختمان تهران، کربن ایران، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های خوراک دام پارس، سپرده‌گذاری مرکزی، شیر پاستوریزه پگاه فارس،‌ داده‌پردازی ایران، حق تقدم خرید سهام ایران دارو، تایدواتر خاورمیانه، الحاوی، صنعتی بوتان، سرمایه‌گذاری ساختمانی اعتمادگسترمتوقف شدند.
امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۱۹۹ میلیون سهم پالایش نفت اصفهان به ارزش بیش از ۱۷۸ میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان کد به کد شد. در گسترش نفت و گاز پارسیان نیز ۹۴ میلیون سهم به ارزش ۴۷ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت در مخابرات ایران اما ۵۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۲٫۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد همچنین بیش از ۲۶ میلیون سهم گروه مپنا به ارزش بیش از ۱۵٫۵ میلیارد تومان کد به کد شد. در ایران ترانسفو نیز ۲۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم روبه‌رو شد.
امروز بیش از ۷ میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان کد به کد شد و در فولاد مبارکه نیز ۴ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۲٫۵ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده مواجه بود.
بر اساس این گزارش، امروز بازار سهام با تقویت نسبی حجم معاملات از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در حالی شاهد شکل‌گیری صف خریدهای پایدار در گروه بانک و موسسات اعتباری و در عین حال اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از سرمایه یا سهام شناوری پایین‌تر به ویژه در گروه بازار دومی‌ها از جمله گروه قطعه‌سازان بود که اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از بازدهی باعث شد تا در نخستین روز از آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا، بازار سهام با بی‌اعتنایی راه پیش‌روی خود را طی نماید.
این در حالی است که در بازار ارز نیز با توجه به تداوم تزریق اسکناس از سوی بانک مرکزی همچنان با روند کاهشی قیمت‌ها مواجه هستیم.
چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های برخوردار از صادرات و در عین حال گزینه‌های پیش‌رو برای حل مشکل فروش در صنایع گوناگون، پیش‌بینی‌ها از وضعیت بازار سهام را دست کم تا پایان سال جاری روشن‌تر از سایر بازارها عنوان می‌کند، در حالی که رکود تورمی در صورت باقی ماندن نرخ ارز در محدوده‌های فعلی و یا بالاتر می‌تواند چشم‌اندازهای جدید دیگری را برای بازار سهام رقم زند.

منبع خبر : الف
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true