توصیه های آیت الله العظمی جوادی آملی به دانش آموزان – صدانیوز
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ مهر - ۱۳۹۷  
false
true
توصیه های آیت الله العظمی جوادی آملی به دانش آموزان

به نقل ازصدانیوز ، همزمانی آغاز سال تحصیلی و گرامی داشت هفته دفاع مقدس فرصت خوبی جهت وظیفه شناسی نسل قدیم و جدید انقلاب اسلامی است.حضرت علامه جوادی آملی نیز ضمن گرامی داشت و تکریم مقام شهیدان، خطاب به نسل جدید و دانش دوستان جملاتی را بیان و برخی را به رشتۀ تحریر در آورده اند که از نظر می گذرانیم.

 • از آثارخون شهدا این است که کشور را طیّب و طاهر می‌کند و کشور طیّب و طاهر میوهٴ طیّب و طاهر می‌دهد حال آ‌ن مرکّب‌ها و آثار تألیفی علما هم این چنین است و باید کشور را طیّب و طاهر کند و میوه طیّب و طاهر بدهد. بنابراین کفِ درس خواندن این است که ما استاد بشویم و از این بالاتر این است که ما معطّر بشویم و خودمان طیّب و طاهر باشیم و جامعه را هم طیّب و طاهر کنیم بالأخره راه باز است.
 • عزیزانی که در حوزه دارید تدریس می‌کنید تا نفس می‌کشید باید درس بخوانید آدم نباید بگوید من فارغ‌التحصیل شدم همین که انسان گفت بَس است این در روایات و کلمات بزرگان دینی ماست که «اُصیبت مقاتله» همین که گفت من فارغ‌التحصیلم این مُرده است؛ ما تا نَفَس می‌کشیم با قلم و کتاب باید باشیم یا درس بخوانیم یا درس بگوییم یا بحث بکنیم یا پژوهش وگرنه آنچه خواندیم از یادمان می‌رود و مردم هم احتیاج دارند به کسی که اینها را بالا بیاورد وقتی گفتند قرآن را بخوانید و بالا بروید «اقرأ و ارق» در بهشت سرّش همین است اگر کسی بگوید این مقدار درس برای من بس است این قناعت بی‌جایی است چرا که در مسائل مالی می‌شود قناعت کرد اما در علم, قناعت چیز بسیار بدی است.
 •  خدا غریق رحمت کند مرحوم کلینی را! این روایت نورانی را ایشان در جلد هشت کافی نقل کرد از وجود مبارک پیغمبر(ص) که «الناس معادن کمعادن الذهب و الفضّه» مردم استعدادهایشان یکسان نیست ….. بعضی مثل معدن دیگر هستند هر کسی یک استعدادی دارد یک روحیه خاصی دارد برابر آن استعداد آن روز باید تلاش و کوشش بکند اگر کسی استعداد زرّین داشت حیف است که خود را وقف یک گروه خاصی بکند اگر در خودش این عطش و استعداد را حس می‌کند این نباید یک لحظه آرام باشد غالب این کتاب‌های عمیق علمی را بزرگان همین منطقه‌های کوچک نوشتند.اگر کسی استعداد خوبی دارد این حتماً باید در مملکت خودش خدمت بکند اگر کسی در کنکور شاگرد اول شد این حتماً باید به این آب و خاک خدمت کند این مدیون خون شهداست, این مدیون امام است, این مدیون مردم این سرزمین است, این مدیون پدر و مادرش است که فوراً برود جای دیگر خدمت بکند این به امانت الهی عمل نکرده است این وظیفه دنیای ماست

سفارشات گوهربار پیامبر رحمت و اهل بیت عصمت(علیهم السلام) به اهل علم

 • دانش را با نوشتن حفظ کنید

از پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم)رسیده است که دانش را با نوشتن حفظ کنید و از زوال آن جلوگیری نمایید:«قیّدوا العِلمَ»، قیل: و ما تقییدُهُ؟ قال(صلّی الله علیه وآله وسلّم): «کتابَتُه»

مردی از انصار سخنان شگفت انگیزی از مجلس رسول اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم) میشنید و توان حفظ آن را نداشت؛ شکایت به حضرت برد. پیامبر(صلّی الله علیه وآله وسلّم) فرمود: از دست راستت کمک بگیر؛ یعنی بنویس: «إنّ رجُلاً مِنَ الانصارِ کان یَجلسُ إلی النبی(صلّی الله علیه وآله وسلّم) فیسمع منهُ الحدیث فیُعجبهُ و لایحفظهُ فشکا ذلک إلی النبی(صلّی الله علیه وآله وسلّم) فقال له رسول الله(صلّی الله علیه وآله وسلّم): استعنْ بیمینک و اَومأ بیدهِ أی خُطّ»

 • رهنمود امام مجتبی(علیه السلام) به خردسالان بنی هاشم
  از حضرت امام حسن مجتبی(علیهالسلام) رسیده است که فرزندان و برادرزادگان خود را فرا خواند و به آنها فرمود: شما خردسالان قوم هستید و امید آن میرود که بزرگان آینده باشید، دانش را فراگیرید و اگر کسی قدرت حفظ آن را نداشت، آن را بنویسد و نگهداری کند: «اِنّه دعا بنیه و بنی أخیه فقال: أنّکم صِغارُ قومٍ و یُوشکَ أن تکُونوا کبارَ قومٍ آخرین فتعلّموا العلمَ فمن یستطیعُ منکم اَن یحفظهُ ‏فلیکتبه و لیضعه فی بیته»
 • پاداش نگارندۀ علوم؛اعطاء نور و دوری از آتش

از رسول اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم)رسیده است که هرگاه از انسان با ایمان، یک برگ توشه علمی بماند، آن برگ حجابی بین او و آتش قیامت خواهد شد: «المُؤمنُ إذا ماتَ و ترکَ ورقهً واحدهً علیها علمٌ تکونُ‏ تلک الورقهُ یوم القیامه ستراً فیما بینه و بین النار… »

وقتی توشه عالِمی را به حضور امام حسن عسکری(علیهالسلام) ارائه دادند، آن حضرت فرمود: خداوند سبحان به هر حرفی از آن، نوری در قیامت به نویسنده آن عطا کند: عرضتُ علی أبی محمّد صاحب العسکر(علیهالسلام) کتاب یومٍ و لیلهٍ لیونس، فقال لی: «تصنیفُ مَن هذا؟» فقلتُ تصنیفُ یونس مولی آل یقطین، فقال: «اعطاه الله بکلّ حرفٍ نوراً یوم القیامه»

 • تشویق به نشر آثار قلمی

گاهی امامان معصوم(علیهمالسلام) شاگردانشان را به کتابت و نشر آثار قلمی تشویق مینمودند که یادگار علمی آنان باشد، مانند آنچه امام ششم(علیهالسلام) به مُفَضّل دستور داد که بنویس و علم خود را در بین برادرانت بگستران، و اگر مُردی به فرزندانت کتابهای دستنویس خود را ارث بده، زیرا زمانی فرامیرسد که مردم جز به نوشتههای خود انس نخواهند داشت؛ «اُکتُبْ وبُثّ علمک فی إخوانکَ فإنْ متّ فورث کُتبک بنیک فأنّه یأتی علی الناس زمان هرجٍ ما یأنسونَ فیه إلاّ بِکتبهم»

 • سفارش اهل بیت (علیهمالسلام) به نوشتن همه سخنان ایشان:
  برای آنکه تنها نوشتن نباشد، بلکه مکتوب از محتوای عمیقی برخوردار باشد، روش تربیتی پیشوایان دین این بود که شاگردانشان سخنان معصومان از خطا و هوی را یادداشت کنند و در هر حال که از آنان سخنی شنیده میشود، بنویسند، چون آنان در تمام حالات حق میگفتند و هرگز رویدادهای روزگار، آنان را از حق خارج نمیکند و وارد باطل نمینمود.

مردی از پیامبر اکرم(صلّی الله علیه وآله وسلّم)پرسید: هرچه از شما میشنوم بنویسم؟ فرمود: آری. پرسید: چه در حال خوشنودی شما و چه در حال غضب شما؟ گفت: آری، زیرا ما در تمام این شئون، جز حق چیزی نمیگوییم؛ قُلت یارسول الله! أکتُبُ کُلّما اسمعُ منکَ؟ قال: «نعم». قُلت: فی الرضا و الغضب؟ قال: «نَعَم، فإنّی لا أقُولُ فی ذلک کلّه إلاّ الحقّ»

 • توجه به دوام نوشته:

برای آنکه نوشته از دوام بیشتری برخوردار باشد، دستور رهبران الهی این بود که مطالب حسّاس را بر روی پوست بنویسند که دوام داشته باشد، نه بر روی کاغذ که دیر پا نباشد.
مردی به حضور امام رضا(علیهالسلام) رسید و کتاب یا کاغذی که در آن، از امام صادق(علیهالسلام) حدیثی نوشته شده بود، به عرض رساند؛ مضمون آن حدیث این بود که دنیا برای صاحب مقام ولایت الهی، همانند دانه گردویی متمثل شده که هم از لحاظ اطلاع به همه شئون، و هم از لحاظ اقتدار بر همه جهات آن، در اختیارش میباشد. حضرت امام رضا(علیهالسلام) فرمود: سوگند به خداوند این مطلب حق است؛ این حدیث را از کاغذ به پوست منتقل کن که از دوام بیشتری برخوردار گردد: دخلتُ علی الرضا(علیهالسلام) و معی صحیفهٌ أو قرطاسُ فیه عن جعفر(علیهالسلام): «إنّ الدنیا مُثّلت لصاحبِ هذا الأمر فی مثلِ فَلْقَهِ الجوزه. فقال: یا حمزهذا والله حقٌّ فانقلوهُ الی أدیم»

 • توصیه به هنر زیبا نویسی:

برای آنکه نوشتار، گذشته از دوام، از هنر زیبا نویسی نیز برخوردار باشد، دستور اولیای الهی این بود که معارف عمیق، به ویژه آنچه مربوط به مسئله ولایت و امامتِ اهل بیت عصمت و طهارت(علیهمالسلام) است، با آب طلا نوشته شود: قال الصادق(علیهالسلام): «نفسُ المهموم لظلمنا تسبیحُ و همّه لنا عباده و کتمان سرّنا جهادٌ فی سبیل الله»، ثم قال ابوعبدالله(علیهالسلام): «یجبُ أن یکتبَ هذا الحدیث بماء الذهب».
وقتی در حضور امام ششم(علیهالسلام) نام مبارک امیرالمؤمنین(علیهالسلام) برده شد، آن حضرت بعد از آنکه فضیلت زیارت عارفانه مزار علی بن ابیطالب(علیهالسلام) را بیان کرد، آنگاه به راوی فرمود:«… اکتب هذا الحدیث بماء الذهب»؛  این سخن را با آب طلا بنویس.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true